A particle projected vertically upwards attains a maximum height H. If the ratio of the time to attain a height h (h
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9h = 5H
b
3h = 4H
c
3h = H
d
4h = H
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
02−u2=2(−g)H⇒u=2gH ....(i)Time taken to reach H is t2 and Time taken to reach h is t1t1=t23=132Hg∵t1t2=13⇒h=ut1−12gt12⇒h=(2gH)132Hg−12g132Hg2h=2H3-H9hH=59