A particle is projected with speed 25 m/s at angle 53o from horizontal in front of an inclined plane mirror as shown in figure. Choose the correct option(s) (g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Speed of image w.r.t. object will be maximum after time 4 sec of projection.
b
Minimum speed of image w.r.t. object is zero.
c
Speed of image w.r.t. object will be minimum after time 7/8 sec of projection.
d
Maximum speed of image w.r.t. object is 50 m/s.
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Relative speed will be minimum (zero) when velocity of object will be parallel to plane mirror. tanα=usinθ−gtucosθ⇒34=25⋅45−10t25⋅35⇒ 34=20−10t15⇒45=80−40t⇒ 40t=35⇒t=78sAt maximum relative speed, the object moves normal to mirror. And it occurs when the particle hits the ground. Hence, maximum relative speed = 50 m/s