Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle is projected with a velocity 40 m/s at an angle 30o with the horizontal. Find the change in velocity when it is at a height of 15 m from the ground, (g = 10 m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 m/s

b

20 m/s

c

5 m/s

d

203  m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Horizontal velocity remains constantVertical velocity changesInitial vertical velocity  usinθ=40sin300                                              = 20 m/sAt height 15 m its vertical velocity uy2 = 202−2g15= 400 – 300 uy2 = 202−2g15Change in velocity = 20 – 10 = 10 m/s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring