A particle is projected with a velocity of 30 ms-1, at an angle of θ0 = tan-134. After 1 s, the particle is moving at an angle θ to the horizontal, where tanθ will be equal to (Take, g = 10 ms-2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
12
d
13
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ux=ucosθ0=30×45=24 ms-1 and uy=usinθ0=30×35=18 ms-1After 1 s, ux will remain same and uy will decrease by 10 ms-1 or it will become 8 ms-1.∴ tanθ = vyvx = 824 = 13