A particle is projected with velocity v0 along x-axis. A damping force is acting on the particle which is proportional to the square of the distance from the i.e. ma=−ax2. The distance at which the particle stops: [Take m =1kg]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2v023α12
b
3v022α12
c
2v0 3α13
d
3v022α13
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : ma=−αx2⇒mvdvdx=−αx2⇒m∫v00 vdv=−α∫0x x2dx ⇒m0-v022=-αx33-0⇒x=3mv022α13⇒x=3v022α13 [put m =1kg]