A particle is at rest at the origin. Mass of the particle is 2 kg. It is displaced by 4m along the x-axis under the influence of a force F→=(2x)i^ N, then find velocity of the particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
W=∫04F→.dx→=∫04(2xi^).(dxi^)=2x2204J⇒W=16 JBy work energy theorem, 12×2×V2−0=16⇒V=4 m/s