For a particle rotating in a vertical circle with uniform speed, the maximum and minimum magnitudes of external force (other than gravity) acting on the particle are in the ratio 5:3. If the radius of vertical circle is 2m, the speed of revolving body (in m/s) is_____ (take g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0008.94.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum tension at bottom most point is given by T1=mg+mv22....1 ∵R=2 m Minimum tension at top most point is given by T2=mv22−mg.....2T1T2=53⇒2mg+mv2mv2−2mg=53⇒6g+3v2=5v2−10g⇒16g=2v2∴v2=80∴v=80=8.94
For a particle rotating in a vertical circle with uniform speed, the maximum and minimum magnitudes of external force (other than gravity) acting on the particle are in the ratio 5:3. If the radius of vertical circle is 2m, the speed of revolving body (in m/s) is_____ (take g=10 m/s2)