A particle in S.H.M. is described by the displacement function x(t)=acos(ωt+θ) . If the initial (t=0) position of the particle is 1 cm and its initial velocity is π cm/s . The angular frequency of the particle is π rad/s, then it’s amplitude is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 cm
b
2 cm
c
2 cm
d
2.5 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x=acos(ω t+θ) ….(i)and v=dxdt=−aωsin(ω t+θ) ….(ii)Given at t=0, x=1 cm and v=π and ω=πPutting these values in equation (i) and (ii) we will get sinθ=−1a and cosθ=1a⇒sin2θ+cos2θ=−1a2+1a2 ⇒a=2 cm