A particle of specific charge q/m=πC / kg is projected from the origin towards positive x-axis with a velocity of 10 m/sin a uniform magnetic field B→=-2k^Tesla. The velocity V→ of the particle after time t= 1/6 s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(5i^+53j^)m/s
b
10j^ m/s
c
(53i^-5j^)m/s
d
-10j^ m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Timle period T=2πmqB=1 s Thus, the particle will be at P after t=16 s ∴ V→=10(cos60i^+sin60j^)=5(i^+3j^)m/s