A particle of specific charge qm=π C/kg is projected from the origin towards positive x-axis with a velocity of 10 m/s in a uniform magnetic field B→=−2k^T. The velocity v of particle after time t=112s will be (in m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5i^+3 j^
b
53i^+ j^
c
53i^- j^
d
5i^+ j^
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The particle will move in xy plane in circular path with angular velocity ω=αB=2π rad/s. Therefore angle of rotation =2π×112rad=300 v→=10 cos 30i^ + sin 30 j^v→=10 32 i^+12 j^ = 5 3i^ + j^ m/s
A particle of specific charge qm=π C/kg is projected from the origin towards positive x-axis with a velocity of 10 m/s in a uniform magnetic field B→=−2k^T. The velocity v of particle after time t=112s will be (in m/s)