A particle of specific charge qm=πCkg-1 is projected from the origin toward positive x-axis with a velocity of 10 ms-1 in a uniform magnetic field B→=-2k^T. The velocity v→ of particle after time t= 1/12 s will be (in ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5[i^+3j^]
b
5[3i^+j^]
c
5[3i^-j^]
d
5[i^+j^]
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time period, T=2πmqB=2ππ×2=1 s Thus, particle will be at point P after t=112 s For 1s------2π 112 ------θ θ=2π12=π6=30 v→=10[cos30i^+sin30j^] v→=1032i^+12j^=5[3i^+j^]ms-1