A particle, starting from rest moves along x-axis for some time with constant acceleration of 2 m/s2. After some time it starts moving with constant retardation of 3 m/s2 and stops. If total time of travel is 20 second, its maximum velocity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
d
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total time of travel= 20sLet it travel with constant acceleration 2m/s2 for t sec. Then it travels for 20-t sec with constant retardation 3m/s2v= 2tv- (20-t)3=05t=60t=12thus v= 24m/s
A particle, starting from rest moves along x-axis for some time with constant acceleration of 2 m/s2. After some time it starts moving with constant retardation of 3 m/s2 and stops. If total time of travel is 20 second, its maximum velocity is