A particle starts from rest and moves along a circular path of radius 5m with a tangential acceleration of constant magnitude. If the length of path traversed by the particle in 2 second is 20 m, its angular acceleration is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 rad/sec2
b
0.75 rad/sec2
c
1.5 rad/sec2
d
2 rad/sec2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If at be the tangential acceleration of the particle, than S=12at.t2⇒at=2st2∴ α=atr=2Srt2=2×205×22rad/s2=2rad/sec2