A particle starts from rest with acceleration 2m/s2. The acceleration of the particle decreases down to zero uniformly during the time interval of 4 s. The velocity of the particle after 2 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since variation of acceleration is uniform so, a=mt+c.According to the problem, at t = 0, a=2m/s2. ∴ 2=m×0+c ⇒ c=2.When t=4s, a=0 ∴ 0=m×4+2 ⇒ m=−12.∴ a=−t2+2 ⇒ ∫0vdv=−12 ∫02t dt + 2 ∫02dt ⇒ v=3m/s.