A particle starts its SHM from mean position at t = 0. If its time period is T and amplitude A then the distance travelled by the particle in the time from t = 0 to t=5T4 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
A
b
3A
c
4A
d
5A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=Asinωt in each T/4 time interval particle covers distance A