A particle starts moving from rest along a straight line with constant acceleration of 2 m/s2. After 4 second it starts moving with constant retardation of 4 m/s2 and finally stops. Then total distance covered by the particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 m
b
36 m
c
24 m
d
32 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum velocity of the particle, V=0+2×4m/s=8 m/s.∴ x1=0×4+12×2×42m=16 m and 0=82−2×4×x2⇒x2=648m=8 m∴ Total distance covered, x=x1+x2=16+8m=24 m