A particle on a stretched string supporting a travelling wave, takes 5.0 ms to move from its mean position to the extreme position. The distance between two consecutive particles, which are at their mean positions, is 3.0 cm. Find the wave speed (in m/s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time period T=4×5ms=20×10−3=2×10−2sFrequency, f=1T=12×10−2=50Hz λ=2×3cm=6cmWave speed: v=λf=0.06×50=3m/s