A particle is subjected to a force F = -kx with k = 15 N/m. If it is released from a point 20 cm away from the origin, its kinetic energy when it is 10 cm from the origin is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.225 J
b
0.45J
c
0.75J
d
0.075J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy U = ∫kxdx=12kx2loss in potential energy = Gain in kinetic energy. Its loss in potential energy from 0.2 m to 0.1 m12150.22-0.12=7.5×0.03=0.225 J