A particle is thrown upwards from ground. It experiences a constant air resistance force which can produce a retardation of 2 m/s2. The ratio of time of ascent to thetime of descent is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:1
b
23
c
23
d
32
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let a be the retardation produced by resistive force, ta and td be the time ascent and descent respectively.If the particle rises up to a height h Then h=12(g+a)ta2 and h=12(g−a)td2∴ tatd=g−ag+a=10−210+2=23
A particle is thrown upwards from ground. It experiences a constant air resistance force which can produce a retardation of 2 m/s2. The ratio of time of ascent to thetime of descent is