A particle is thrown with a velocity of u m/s. It passes A and B as shown in figure at time t1=1s and t2=3s' The value of u is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10m/s
b
20m/s
c
40m/s
d
15m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the projectile takes 1 sec to reach A it will take same time 1 sec to come down from B as they are in the same height. So total time of flight is time to reach B and then reach the ground. i.e. 3+1=4 sec.T=2usinθg=4 u=4g2sinθ=40 m/s θ=300