Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A particle travels in a circle of radius 20 cm at a uniformly increasing speed. If the speed changes from 8ms-1 to 9ms-1 in 2s, what would be the angular acceleration (in rad s-2)? [UK PMT 2015]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 rad s-2

b

2.5 rad s-2

c

3.5 rad s-2

d

4.5 rad s-2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, radius of the circle  =20cm=20×10−2mWhen speeds are 8ms-1 and 9ms-1 then angular speeds arerespectiveIy,  ω1=820×10−2=40rads−1and   ω2=920×10−2=45rads−1∴  Angular acceleration =ω2−ω1t=45−402=2.5rads−2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring