A particle travels in a straight line, such that for a short time 2 s≤t≤6 s, its motion is described by v=(4/a)m/s, where a is in m/s2. If v=6 m/s when t=2 s, determine the particle's acceleration when t=3 s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.603 m/s2
b
2.603 m/s2
c
0.903 m/s2
d
0.603 m/s2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
a=4v or dvdt=4v ∴ ∫6vvdv=∫2t4dt ∴ v22-18=4t-8 v=8t+20 ∴ a=dvdt=48t+20 At t=3 s, a=0.603 m/s2