A particle undergoes uniform circular motion on a horizontal xy plane. At time t = 0, it moves through coordinates (3.0 m, 0) with velocity v→=6.0 m/sj^. At t = 5.0 s, it moves through (11.0 m, 0) with velocity v→=−6.0 m/sj^. What is its acceleration at t = 2.5 s?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.0 m/s2j^
b
4.0 m/s2j^
c
−9.0 m/s2j^
d
−4.0 m/s2j^
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The motion of the particle is shown in the following figure:Radius, r=11.0−3.02=4.0 m.Magnitude of acceleration, =v2r=6.024.0=9.0 m/s2.at t = 2.5 s, the particle has completed one-fourth of its period and its velocity is parallel to x-axis. Since the centripetal acceleration is directed towards to the center. We geta→=−9.0 m/s2j^