A particle undergoing simple harmonic motion has time dependent displacement given by xt=Asinπt90. The ratio of kinetic to potential energy of this particle at time t=30s will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1/3
b
2/3
c
1/9
d
1/6
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
let displacement equation of an oscillator be y=Asinωt, here ω is angular velocity,A is Amplitude differentiate y with respect to time t, to get velocity v=dydt=A(cosωt)ω KE=12mv2 PE=12mω2y2 Substitute displacement and velocity in PE,KE and take ratio, KEPE=12mω2A2cos2ωt12mω2A2sin2ωt KEPE=cot2ωt, by the question w=π90 at time t = 30 ⇒ KEPE = cot2π90×30=cot2π3=13