A particle is vibrating in a simple harmonic motion with amplitude 3 cm. When the restoring force acting on the particle is half of the maximum possible restoring force, find the ratio of kinetic energy of the particle to its potential energy.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
3
c
22
d
3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Restoring force acting on the particle F=mω2x where x is the distance from equilibrium position. So Fmax=mω2A and when F=12Fmax, x=A2∴ Kinetic energy K=12mωA2−A222=38mω2A2Potential energy (V)=12mω2A22=18mω2A2∴ KU=3