A particle which is experiencing a force given by F→=3i^−12j^ undergoes a displacement of d→=4i^. If the particle had a kinetic energy of 3J at the beginning of the displacement , what is the kinetic energy at the end of the displacement?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0015.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to work energy theoremWork done = Change in kinetic energy⇒W=ΔKE⇒W=KEf−KEi⇒KEf=W+KEi⇒KEf=F→⋅S→+KEi⇒KEf=(3i^−12j^)⋅(4i^)+3⇒KEf=12+3⇒KEf=15J