A paruchutist drops first freely from an aeroplane for 10 s and then his parachute opens out. Now he descends with a net retardation of 2.5 ms-2. If he bails out of the plane at a height of 2495 m and g = 10 ms-2, his velocity on reaching the ground will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5ms−1
b
10ms−1
c
15ms−1
d
20ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity v acquired by the parachutist after 10 s:v=u+gt=0+10×10=100ms−1 Then, s1=ut+12gt2=0+12×10×102=500mThe distance travelled by the parachutist under retardation iss2=2495−500=1995mLet vg be the velocity on reaching the ground. Thenvg2−v2=2as2 or vg2−(100)2=2×(−2.5)×1995 or vg=5ms−1