The path followed by a body projected along y-axis is given as by y=3x−1/2x2,if g = 10 m/s2, then the initial velocity of projectile is (x and y are in m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
310 m/s
b
210 m/s
c
103 m/s
d
102 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
On comparing the coefficient of x2 in the given equation with the standard equation, we gety=x tan θ−gx22u2cos2θ tanθ=3,θ=600 ⇒g2u2cos2θ=12Substituting θ = 60°, we get u=210 m/s.