The PE of a certain spring when stretched from natural length through a distance 0.3 m is 5.6 J. Find the amount of work in joule that must be done on this spring to stretch it through an additional distance 0. 15 m.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
5.6=12k(0.3)2W=12k(0.3+0.15)2−0.32 Solve to get: W=7J