The peak value of an alternating emf is given by E=Eocoswt if E0=10 volt and its frequency is 50Hz. At a time t=(1600) second, the instantaneous value of the emf is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1V
b
5V
c
53 V
d
10V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Instantaneous value of ac emf is given by E=E0 cosωt; E0=10V; ω=2πf=100π, t=1600 E=10 cosπ6=10×32=53V .