The peak value of electric field produced by the radiation coming from a 100 watt bulb at a distance of 3m is ( assume that the efficiency of the bulb is 2.5% and it is a point source)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10Vm−1
b
4.08Vm−1
c
6Vm−1
d
8Vm−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Useful intensity, I=powerarea=100×2.51004π(3)2 ⇒I=2.536πWm−2Half of this intensity(I) belongs to electric field and half of that to magnetic field I2=14∈0E02C ⇒E0=2I∈0C ⇒E0=2×(2.5/36π)(14π×9×109)×(3×108)=4.08Vm−1
The peak value of electric field produced by the radiation coming from a 100 watt bulb at a distance of 3m is ( assume that the efficiency of the bulb is 2.5% and it is a point source)