A pendulum that beats seconds on the surface of the earth were taken to a depth of (1/4)th the radius of the earth. What will be its time period oscillation?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.107 seconds
b
1.208 seconds
c
3.401 seconds
d
2.309 seconds
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
acceleration due to gravity at a point at a depth from the surface of earth is g1=g1-dR , d=depth from surface of earth, R=radius of earth given d=R/4 g1=g1−R/4R=3g/4 time period of simple pendulum is T=2πlg here l=length of pendulum, g= acceleration due to gravity ⇒ Tα1g ⇒T1g1=T2g2 2g=T23g4 2=T232 ∴T2=43=2.309 seconds