A pendulum that beats seconds on the surface of the earth were taken to a depth of (1/4)th The radius of the earth is R. What will be its time period of oscillation?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.107 seconds
b
1.208 seconds
c
3.401 seconds
d
2.309 seconds
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
from gravitation, acceleration due to gravity at a depth d from surface of earth is, g1=g1-dR, here given d=R4, substitute g1=g1−R/4R=3g/4 = g2 (suppose) time period of simple pendulum is T=2πlg ⇒Tα1g, where length l of pendulum is constant ⇒Tg=constant T1g1=T2g2 substitute g1=g and g2=3g4 pendulum beats seconds means, T1=2 seconds 2g=T23g4 2=T232 ∴T2=43=2.309 seconds
A pendulum that beats seconds on the surface of the earth were taken to a depth of (1/4)th The radius of the earth is R. What will be its time period of oscillation?