A pendulum bob has a speed of 3 m/s at its lowest position. The pendulum is 0.5 m long. The speed of the bob, when the length makes an angle of 60o to the vertical, will be (If g=10m/s2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3m/s
b
13m/s
c
12m/s
d
2m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let bob velocity be v at point B where it makes an angle of 60o with the vertical, then using conservation of mechanical energyKEA+PEA=KEB+PEB⇒12m×32=12mv2+mgl(1−cosθ)⇒9=v2+2×10×0.5×12⇒v=2m/s