A pendulum bob of mass 500 gm is suspended by a string of length 2 m. A horizontal force slowly displaces the bob from position A to position B as shown in the figure. Then work done by the applied force is …….if g=10 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 J
b
10 J
c
5 J
d
2.5 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by the applied force = change in potential energy =mgh=mgl1−cos60o=0.5×10×2×1−12J=5 J