A pendulum clock (fitted with a small heavy bob that is connected with a metal rod) is 5 seconds fast each day at a temperature of l5°C and l0 seconds slow at a temperature of 30°C. The temperature at which it is designed to given correct time, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18°C
b
20°C
c
240C
d
250C
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fractional loss of time per second = 12α∆TTherefore 12α(T0-15)×(24 hrs) = 5 and 12α(30-T0)×(24 hrs) = 10on solving T0 = 200C