A pendulum consists of a wooden bob of mass m and length 'ℓ '. A bullet of mass m1 is fired towards the pendulum with a speed v1. The bullet emerges out of the bob with a speed v1/ 3 , and the bob just completes motion along a vertical circle. Then v1is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
mm15gℓ
b
32mm15gℓ
c
23m1m5gℓ
d
m1mgℓ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using conservation of momentum,m1v1+0=m1v13+mv⇒m1v1−m1v13=mv(v=5gl to complete motion along vertical circle) ⇒2 m1v13=mv⇒v=23m1v1 m or v1=32mm15gl