A pendulum has length L = 1.8 m. The bob is released from position shown in the figure. Find the tension (in N) in the string when the bob reaches the lowest position. Mass of the bob is 1 kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 00035.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The bob will experience free fall for a distance of L = 1.8 m. Speed of the bob just before the string gets taut is u=2gL=2×10×1.8=6m/sut=ucos30∘=3u2=33m/s12mV2=12mut2+mgL2V=35m/sT=10+451.8=35N
A pendulum has length L = 1.8 m. The bob is released from position shown in the figure. Find the tension (in N) in the string when the bob reaches the lowest position. Mass of the bob is 1 kg.