A pendulum of length 1cm hangs from an inclined wall. Suppose that this pendulum is released at an initial angle of 10∘ and it bounces off the wall elastically when it reaches an angle of −5∘ as shown in the figure. (Take g=π2 m/s2) The period of this pendulum is (in second)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.33.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In right half of oscillation of bob it oscillates 10∘ so amplitude is θ0=10°In left half it undergoes only 5° due to the obstruction of wall. It travels only 5° that is θ02.Using the equation for angular SHM θ=θ0sinωt ……( 1 )Time (t) to travel from 0 to θ02,substituting θ=θ02 in equation ( 1 )θ02=θ0sinωt⇒ωt=30∘∵ω=2πT⇒t=T12Simple harmonic oscillator takes T12 seconds. So total time period of the oscillation isT'=T4+T12+T4+T12=23Twhere T=2πlg=2s∴T'=23.2=43=1.33sTherefore, the correct answer is 1.33