A pendulum oscillates in a vertical plane. When the bob is at extreme position, its acceleration is 5m/s2. If g=10 m/s2, angular amplitude of oscillation of the pendulum is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At extreme position A, tangential unbalanced force acting on the bob is mg sinϕ. So acceleration at this position a=mgsinϕm=gsinϕ∴Given 10 sinϕ=5⇒sinϕ=12⇒ϕ=30o