The percentage error in the measurement of mass and speed are 2 % and 3 % respectively. How much will be the maximum error in the estimation of the kinetic energy obtained by measuring mass and speed?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11%
b
8%
c
5%
d
1%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∴E=12mv2∴ % error in K.E.=% error in mass +2 x % error in velocity=2+2 x 3 = 8 %