A perfectly reflecting mirror of mass M mounted on a spring constitutes a spring-mass system of angular frequency Ω such that 4πMΩh=1024m−2 with h as Planck’s constant. N photons of wavelength λ=8π×10−6m strike the mirror simultaneously at normal incidence such that the mirror gets displaced by 1μm . If the value of N is x ×1012, then the value of x is ______[Consider the spring as massless]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ω=KmorΩ=KMMomentum change for single photon =2hλ Momentum change for all photons = 2NhλMaximum velocity of mirror=Aω=AΩMomentum delivered to mirror by photons=MV=2Nhλ⇒MAΩ=2Nhλ⇒24πMΩh×10−12=2N⇒N=1×1012