The period of a particle in SHM is 8 sec. At t = 0, it is at the mean position. The ratio of the distances travelled by it in the first one second and in the 2nd one second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12
b
12
c
2
d
2+1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At t = 0, let particle move in +x direction. So, equation of SHM is : displacement= x=Asinωt given T=8sec x=Asin2πTt x=Asin2π8t---(1) displacement in t=1 first second is →from equatin (1)→ x1=Asin2π8(1)=A12 displacement in t=2 two seconds is →from equatin (1)→ x2=Asin2π8(2)=A ratio of the distances travelled by it in the first one second and in the 2nd one second = x1 x2- x1 ratio=A2A-A2 ratio=12-1 rationalize ratio of the distances travelled by it in the first one second and in the 2nd one second =2+1