A person carrying a whistle emitting continuously a note of 272 Hz is running towards a reflecting surface with a speed of 18 km/hour. The speed of sound in air is 345 ms−1. The number of beats heard by him is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
6
c
8
d
3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According the concept of sound imagen'=v+vpersonv−vpersonn=345+5345−5×272=280 HzΔn=Number of beats =280 – 272 = 8 Hz