A person feels 2.5% difference of frequency of a motor-car horn. If the motor-car is moving to the person and the velocity of sound is 320 m/sec, then the velocity of car will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 m/s (approx.)
b
800 m/s
c
7 m/s
d
6 m/s (approx.)
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Doppler’s formula n'=nv(v−vS)Since, source is moving towards the listener so n'>n.If n = 100 then n' = 102.5⇒102.5=100×320(320−vS)⇒vs=8 m/sec (approx.)
A person feels 2.5% difference of frequency of a motor-car horn. If the motor-car is moving to the person and the velocity of sound is 320 m/sec, then the velocity of car will be