A person going away from a gate keeper on a scooter at a speed of 10 m/s blows a horn of frequency 600 Hz. If speed of sound is 340 m/s find the apparent frequency heard by the gatekeeper.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
617 Hz
b
583 Hz
c
600 Hz
d
550 Hz
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here source is moving away from the observer so apparent frequency n′=vv+vsnWe have vs = 10 m/s n = 600 Hz , v = 340 m/sn′=340340+10×600=583Hz