A person initially at rest throws a ball upward with speed 10 m/s at angle 37o with horizontal. He tries to catch the ball. For this, he accelerates just after he throws the ball, with constant acceleration for 1 sec and then continues to run at a constant speed and catches the ball exactly at the same height he throws the ball. Choose the correct option(s). (Use g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Constant speed of person is approx. 13.7 m/s
b
Acceleration of person is 15.2 m/s2
c
Acceleration of person is approx. 13.7 m/s2
d
Speed of person is 23 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight (T)=2(10)sin37∘10=1.2secRange, R=102sin237∘10=9.6mNow 12a(1)2+v(0.2)=9.6 0.5a+0.2v=9.6 ..........(i)Also v=u+at v=0+a(1)=a .........(ii)From (i) and (ii): v=a=967≅13.7