A person of 80 kg mass is standing on the rim of a circular platform of mass 200 kg rotating about its axis at 5 revolutions per minute (rpm). The person now starts moving towards the centre of the platform. What will be the rotational speed (in rpm) of the platform when the person reaches its centre _______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0009.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conservation of angular momentumI1ω1=I2ω2⇒MmRm2+McRc22ω1=MmR'm2+McR'c22ω2⇒80R2+200R225=8002+200R22ω∵R'm=0 as he came to centre⇒ω=5×180100=9 rpm