A person is laying down in a MRI machine. Circumference of person is 0.8 m. If change in magnetic field is 2T per 10 second, find induced emf in the person.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 mV
b
20 mV
c
30 mV
d
40 mV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
r=0.52π, ∆B=2T, ∆t=10 sec ε=dϕdt=∆B x A∆t=2 x πr210=10 mV
A person is laying down in a MRI machine. Circumference of person is 0.8 m. If change in magnetic field is 2T per 10 second, find induced emf in the person.