A person of mass 70 kg jumps from a stationary helicopter with the parachute open. As he falls through 50 m height, he gains a speed of 20 ms-1. The work done by the viscous air drag is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21000 J
b
-21000 J
c
-14000 J
d
14000 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From work-energy theorem, net work done by all forces (internal and external) = change in kinetic energy. ⇒ Work done by gravity + work done by air drag=12×70(202−02) ⇒Work done by air drag =14000 - 35000 = -21000 J
A person of mass 70 kg jumps from a stationary helicopter with the parachute open. As he falls through 50 m height, he gains a speed of 20 ms-1. The work done by the viscous air drag is